Jaki żel do higieny intymnej wybrać przy nawracających infekcjach?
Jaki żel do higieny intymnej wybrać przy nawracających infekcjach?

Dlaczego warto stosować żele do higieny intymnej i jaki żel wybrać?

Przed napisaniem artykułu zasięgnęłyśmy do różnych źródeł. W kilku artykułach pierwsze zdania głosiły, że zbyt częste mycie jest szkodliwe, że najlepsza jest czysta woda i nic więcej. Zapachniało, można by rzec średniowieczem. Wbrew pozorom nie chodzi jednak o średniowiecze, a czasy nowożytne. Również naukowcy przez długie lata po macoszemu traktowali kobiecą higienę intymną – zauważyć można znikomą liczbę opracowań medycznych dotyczących wpływu higieny intymnej na zewnętrzne narządy płciowe kobiet.

Jak zbudowane są okolice intymne?

Zewnętrznym narządem płciowym kobiet jest srom. Srom jest pierwszą linią obrony narządów płciowych przed infekcjami. Zanieczyszczenia często gromadzą się w fałdach sromowych, a zwiększona wilgotność, pocenie się, miesiączka i wahania hormonalne wpływają na wzrost mikroorganizmów oraz równowagę gatunkową zewnętrznych narządów płciowych, co może skutkować nieprzyjemnym zapachem oraz zakażeniami pochwy i sromu. Takie zakażenia i związane z nimi objawy są jedną z głównych przyczyn wizyt kobiet u ginekologa, z czego najczęściej diagnozuje się zakażenia bakteryjne (około 50%) a następnie zakażenia grzybicze.

Bardzo ciekawą kwestią jest to, jak kształtuje się pH sromu i pochwy w zależności od wieku kobiety. PH sromu jest mniej więcej stałe dla kobiet w każdym wieku i wynosi od 3,5 do 4,70. Do czasu pierwszej miesiączki wskaźnik kwasowości pochwy wynosi 7,00, w wieku rozrodczym od 3,80 do 4,40, w okresie menopauzy u kobiet bez zastępczej terapii hormonalnej 6,50 do 7,00, w okresie menopauzy dla kobiet stosujących zastępczą terapię hormonalną 4,50 do 5,00. Skóra okolic intymnych różni się od skóry w innych miejscach poziomem nawilżenia, przepuszczalnością, podatnością na podrażnienia oraz na reakcje z czynnikami zewnętrznymi. Skóra narządów płciowych jest cienka i delikatna oraz zawiera duże mieszki włosowe. Ta wyjątkowość wymaga specjalnych preparatów do utrzymania jej w dobrej kondycji.

Mycie zewnętrznych narządów płciowych to konieczność w zachowaniu zdrowia

Dbałość o higienę intymną stanowi złożoną kwestię związaną z osobistymi preferencjami, ale rutynowe mycie zewnętrznych narządów płciowych jest konieczne aby zapobiegać gromadzeniu się wydzieliny z pochwy, potu, moczu i zanieczyszczenia kałem oraz, aby przeciwdziałać nieprzyjemnemu zapachowi. Na przestrzeni ostatnich lat zauważyć można wzrost produkcji preparatów do higieny intymnej kobiet, czyniąc to zagadnienie coraz bardziej powszechnym, a opiekę zdrowotna coraz bardziej profesjonalną. Niektóre  substancje mogą zaburzać pH w okolicy sromu i pochwy, co wpływa na skład mikroflory potrzebnej do ochrony przed infekcją.

Jak wybrać żel do higieny intymnej?

Mając na uwadze powyższe informacje, należy pamiętać, że najważniejsze parametry w kwestii doboru preparatu do higieny intymnej to dbałość o prawidłowe nawilżenie, odpowiednie pH i właściwą mikroflorę. Takie produkty powinny być specjalnie przebadane i przetestowane na okolicach intymnych, najlepiej pod opieką lekarza ginekologa, aby upewnić się, ze nie powodują podrażnień i uczuleń. Bardzo istotne jest, aby zawierały delikatne detergenty i były hipoalergiczne. Ważne jest również to, aby produkty do higieny intymnej zawierały kwas mlekowy oraz miały kwaśny odczyn pH. Preparaty do higieny intymnej nie mogą negatywnie wpływać na naturalny mikrobiom sromu i pochwy, pomocne w tym zadaniu jest stosowanie prebiotyków, probiotyków i postbiotyków, które mogą selektywnie wzmacniać korzystne szczepy bakteryjne. Nasze produkty Cudo Intima spełniają wszystkie te wymogi.

Mikroorganizmy pochwy to głównie gatunki Lactobacillus, które wytwarzają kwas mlekowy o kwaśnym pH chroniącym pochwę przed kolonizacją innych bakterii (w tym patogenów), które powodują dyskomfort, taki jak swędzenie, pieczenie czy nieprzyjemny zapach.

Przestrzeganie zasad higieny jest działaniem profilaktycznym i stanowi ważny element dbania o zdrowie. W wielu przypadkach właściwa higiena miejsc intymnych może pomóc w zapobieganiu lub łagodzeniu dolegliwości związanych z infekcjami takimi jak świąd czy nieprawidłowe upławy, a co za tym idzie -  poprawić samopoczucie i komfort życia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl